اوقات شرعی
 • چهارشنبه،14 خرداد 1399
 • ورود
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 77
    کد: 37587
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۱۲/۲۴

    نشست فصلی شهردار منطقه هشت با شورای اجتماعی محلات

    آخرین نشست فصلی شورای اجتماعی محلات شهرداری منطقه هشت با حضور مهندس شادکام معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد
    نشست فصلی شهردار منطقه هشت با شورای اجتماعی محلات

    نشست فصلی شورای اجتماعی محلات منطقه هشت با هدف ارتقای سطح هماهنگی و همفکری مدیریت شهری و شهروندان در حسینیه بزرگ انصار الحسین (ع) برگزار گردید.
    شهردار منطقه هشت :با افزایش جمعیت شهرها وروند روبه رشد شهر نشینی در ایران،پرداختن همه جانبه به زندگی شهر نشینی اعم از امور اقتصادی ،اجتماعی،فرهنگی، عمرانی و حتی سیاسی مستلزم مشارکت اجتماعی مردم مبتنی بر مشارکت آگاهانه،ارادی و داوطلبانه می باشد
    با گسترده تر شدن زندگی شهری ، معضلات شهری نیز افزایش می یابد . حل این مشکلات فقط از طریق تعامل و همکاری با شهروندان امکان پذیر است. شورای اجتماعی محلات مجموعه ای متشکل ازکارشناسان ونخبگان محلی هستند که بازوان فکر مدیریت شهری را شامل می شوند و محلات ارکان اصلی شهر محسوب میشوند که باید هویت اجتماعی و فرهنگی در آن‌ها ایجاد و تقویت شود

    مهندس اصغری ضمن تقدیر از حضور اعضا ، بیان داشت : در سال 1392 حدود 136 جلسه شورای اجتماعی در منطقه 8 برگزار شده که بالغ بر 350 مصوبه در این جلسات به تصویب رسیده و 80 درصد این مصوبات اجرا شده است.برگزاری منظم و پیگیری مصوبات را نشان دهنده جدیت و مسئولیت پذیری اعضا شورای محلات منطقه هشت است .
    وی در ادامه افزود : در راستای کیفی سازی تصمیمات و مصوبات شوراهای اجتماعی و با هدف بررسی تخصصی و کارشناسانه مسائل اجتماعی محله و جمع آوری مشکلات و مسائل محله از اقشارو اصناف مختلف و انتقال آن به شورای اجتماعی محله ،کارگروه ها شکل گرفت . کار گروه ها بر اساس تخصص و علاقمندی و نیاز محله شکل گرفته وبه دو دسته تقسیم می شوند: کارگروه های موضوعی و کار گروه های صنفی
    کار گروه های موضوعی در منطقه 8: جوانان ، بانوان، اوقات فراغت، تربیت بدنی، ارتقاء فرهنگ دینی، رسانه، هنر، امنیت ، معتمدین محل ؛ کار گروه صنفی در منطقه 8: کار گروه کسبه
    شهردار منطقه هشت در ادامه بیان داشت : شورای اجتماعی محلات کانون ارتباط دوسویه مدیریت شهری و صاحبان شهر است .تصمیم گیری و درگیر کردن مردم در اجرا و نظارت بر برنامه ها باعث می شود تا مردم با فرصت ها و محدودیت های پیش رو آشنا شوند و از طرفی با هدف اجرای برنامه ها و مصوبات در محله خود مشارکت بیشتری را نیز داشته باشندکه این خود نتیجه حضور نمایندگان اقشار مختلف مردم در این شوراها وموجب اعتماد سازی نسبت به شهرداری است .
    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز با اعلام این موضوع که حضور در چنین نشست های وظیفه اخلاقی خود میداند افزود : افزایش مشارکت های اجتماعی، تقویت محله محوری، مدیریت مشارکتی و مشورتی، ارتقای سطح رضایتمندی شهروندان و ایجاد حس تعلق جوانان ، ساکنین و شهروندان به محل زندگی از نتایج ایجاد و تشکیل شورای اجتماعی محلات است.
    وی در ادامه افزود : : در حال حاضر شوراهای اجتماعی محلات مشهد به یک بالندگی مطلوب رسیده‌اند و این مهم نیز باید مدنظر قرار گیرد که فعالیت شوراها تعامل بین مردم و ارتقای آن را تحقق خواهد بخشید.
    همفکری و همکاری اعضای شورا با یکدیگرو مدیریت شهری می تواند یک جامعه آسیب دیده را اصلاح و بیماری آن را درمان کند، خودباوری و روحیه تعاون در مردم را تقویت کند و انسجام اجتماعی بوجود آورد. زمانی سطح زندگی بهبود خواهد یافت که شهروندان بتوانند در مسائل شهری مشارکت داشته باشند واین امر در شورای اجتماعی محلات عملی شده است.
    مهندس شادکام در ادامه افزود : مدیریت شهری با تکیه بر توانمندیهای تخصصی شهروندان میتواند راهگشای مسائل اجتماعی و فرهنگی محلات باشد. استفاده از تخصص اعضای شورای محلات تعامل مدیریت شهری و شهروندان را تقویت مینماید.
    کمک به افزایش اعتماد اجتماعی بین مردم و مدیریت شهری، شناسایی و بهره گیری هدفمند از فرصت های اجتماعی محلات و نهادینه سازی نظارت همگانی در نحوه ارائه خدمات به مردم به عنوان یک اصل دینی و اسلامی نیز از دیگر اهدافی است که با تشکیل شوراهای اجتماعی محلات به دنبال تحقق آن ها هستیم.
    : فراهم آوردن زمینه مشارکت نهادها و سازمان های مردم نهاد محلی و هم افزایی امکانات و فرصت های خدمات رسانی سازمان ها و نهادهای محلی در ارائه خدمات مناسبت تر به مردم نیز در همین راستا قابل ذکر است.
    شایان ذکر است در ادامه این نشست پرسش های حاظرین مطرح و شهردار منطقه هشت و معاون فرهنگی شهرداری مشهد با تناسب موضوع پاسخگویی نمودند .

     

    تعداد بازدید: 77
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر