اوقات شرعی
 • چهارشنبه،18 تیر 1399
 • ورود
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی شهرداری منطقه هشت
    تعداد بازدید: 17
    کد: 190413
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
    شورای امر به معروف و نهی از منکر و ستاد صیانت از حقوق شهروند

    هم اندیشی شهردار منطقه هشت و مشاور حقوقی شهردار مشهد

    برگزاری شورای امر به معروف و نهی از منکر و ستاد صیانت از حقوق شهروندی با حضور مشاور حقوقی شهردار مشهد و اعضای شورای مرکزی منطقه هشت
    هم اندیشی شهردار منطقه هشت و مشاور حقوقی شهردار مشهد

    به گزارش روابط عمومی شهرداری مظنقه هشت :همزمان با روی کار آمدن شورای پنجم، برای اولین‌بار کمیسیون «حقوقی» در زیرمجموعه شورای اسلامی شهر مشهد شکل گرفت. مشاور حقوقی شهردار با اعلام این خبر در جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر و ستاد صیانت از حقوق شهروندی منطقه هشت، گفت: این کمیسیون در اولین اقدام خود تدوین «منشور حقوق و مسئولیت‌های شهرنشینی شهر مشهد» را در دستور کار خود قرار داد. این منشور با تکیه بر مفاهیم و منابع حقوقی کشور و با تاکید و ترکیب حوزه‌های میان رشته‌ای مطالعات شهری برای کلان‌شهر مشهد تهیه شده و با تایید و تصویب شورای اسلامی شهر از حمایت‌های قانونی و اجرایی لازم نیز بهره‌مند خواهد شد.
    عباس شیخ الاسلامی با اشاره به این منشور که مشتمل بر یازده فصل و 139 بند است افزود: نظر به لزوم تقویت حس همبستگی و تعلق بیشتر شهرنشینان مشهدی به شهر خود در سایه آموزش، توانمندسازی و مشارکت شهروندانی مسئول، فعال و مطالبه‌گر در اداره شهر خود، در هر منطقه تعدادی از بندهای آن اجرایی می‌شود.
    وی یادآور شد: شهرنشینان حق برخورداری از زندگی شایسته و سالم، کرامت انسانی، محافظت در برابر هر نوع تبعیض، امنیت و ایمنی، آگاهی از اطلاعات، مشارکت در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با منفعت عمومی و... را دارند.
    شیخ الاسلامی ادامه داد: تلاش داریم خدمات‌مان را با دیدگاه شهر ترمیمی، استفاده از مشارکت‌های مردمی و ثمن‌ها و استفاده از ظرفیت کانون وکلا و دانشگاه‌ها ارائه دهیم.
    وی توضیح داد: شهر ترمیمی شهری است که مردم در آن بدون نقض قوانین زندگی می‌کنند. در این شهر مردم برای حل مشکلاتشان به مراجع قضایی معرفی نمی‌شوند، بلکه مشکلات از طریق میانجیگری حل می‌شود. ما آمادگی داریم مشهد اولین شهر ترمیمی کشور باشد.
    مشاور حقوقی شهردار در رابطه با این منشور گفت: هدف ما این است تا مردم براساس این منشور کارهای شهرداری را ارزیابی کنند. تا زمانیکه فرهنگ حقوق شهروندی را ندانیم نمی‌توانیم نسبت به آن عمل کنیم.

    شهردار منطقه هشت با اشاره به اهمیت و جایگاه شهروندان در این جلسه گفت: شهروندی، مفهوم جذابی است و عموم مردم در جامعه مدرن از آن بهره می‌برند. وقتی برچسب شهروندی به پیشانی افراد زده می‌شود، یعنی باید منتظر حقوقی در پی آن باشند. افرادی که در یک شهر زندگی می‌کنند در حقیقت به عنوان شهروندان آن شهر به حساب می‌آیند و برای اینکه بتوانند زندگی آرام و راحتی داشته باشند نیاز به حقوقی دارند.
    علی شیرازی ادامه‌داد: برای اینکه شهروندی دارای مفهوم واقعی باشد، شهروندان باید بر مبنای معیارهای عینی و شفاف مورد قضاوت و در ادامه نیز حقوق متعدد آنها مورد توجه قرار گیرد. موقعیت شهروندی به حس عضویت داشتن دلالت دارد. این موقعیت، کمکی را که یک فرد خاص به آن جامعه می‌کند، می‌پذیرد و به او استقلال می‌دهد.
    شهردار منطقه با اشاره به اینکه مقوله شهروندی وقتی تحقق می‌یابد که همه افراد یک جامعه از کلیه حقوق مدنی و سیاسی برخوردار و همچنین به فرصت‌های مورد نظر زندگی از حیث اقتصادی و اجتماعی، دسترسی آسان داشته باشند گفت: در این منطقه بندهای 5تا 8 این منشور که با تاکید بر «برابری» و «انصاف» است را اجرا خواهیم کرد.
    منشور حقوقی شهرنشینی مشهد
    برابری
    5) براساس اصل برابری، اداره محلی موظف است برابری شکلی و ماهوی همه شهرنشینان در بهره‌مندی از حقوق و امکانات زندگی اعم از حقوق همه شهرنشینان در بهره‌مندی از حقوق و امکانات زندگی اعم از حقوق اولیه انسانی تا حقوق مربوط به استفاده از امکانات روزمره شهری را تضمیم نماید.
    6) تمامی قوانین و مقررات مرتبط با حقوق شهرمشینی باید براساس اصل برابری برای تمامی شهرنشینان اجرا شده و از هرگونه تبعیض ناروا به بهانه جنسیت، دین، مذهب، قومیت و زبان در اعمال قانون برای هر شخص جلوگیری به عمل آید.
    انصاف
    7) تمامی خدمات عمومی شهر باید براساس اصل انصاف بین شهرنشینان مدیریت شود.
    8) شهرنشینان باید در تعاملات با یکدیگر و با مدیریت شهری در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و مانند این‌ها، از رفتارهای غیر منصفانه پرهیز کنند.

     

    تعداد بازدید: 17
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر