4°C آفتابی
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی شهرداری منطقه هشت
    تعداد بازدید: 40
    کد: 144352
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
    گزارش اداره خدمات و محیط زیست شهری منطقه هشت :

    جمع آوری روزانه 120 تن زباله در هسته مرکزی شهر

    افزایش 2 درصدی تولید زباله منطقه 8
    جمع آوری روزانه 120 تن زباله در هسته مرکزی شهر

    براساس برآورد شهرداری منطقه 8، شهروندان این محدوده، در مقایسه با سال‌ گذشته روزانه دو درصد بیشتر زباله تولید می‌کنند
    اما واقعیت این است که شهروندان مصرف‌گرا‌تر شده‌اند؛ مهمی که رئیس اداره‌ خدمات شهری شهرداری منطقه 8 در گفتگو با خبرنگار ما بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید: سال 95، روزانه 118 تن زباله جمع می‌کردیم و امسال120 تن.
    ترشیزی با اعلام این خبر، موضوع دیگری را هم اضافه‌ می‌کند و می‌افزاید: اگر این میزان زباله را تقسیم بر تعداد شهروندان ساکن این منطقه بکنیم، نشان می‌دهد سرانه تولید زباله هر فرد در روز750 الی800 گرم است. عددی که نشان از بالا بودن آمار دارد.
    از دورریزی غذا تا تفکیک نشدن زباله
    این مقام مسئول ادامه‌ می‌دهد: متأسفانه مصرف‌گراتر شدن افراد باعث شده تا بخشی از زباله‌ها به غذاها اختصاص پیدا‌ کند که دور ریخته می‌شوند.
    به گفته وی این امر که در تولید بیش‌ از 22 هزار تن زباله خانگی از ابتدای امسال تا زمستان نقش زیادی داشته، نه تنها به محیط زیست آسیب وارد‌ می‌کند، بلکه به واسطه هزینه‌ای که در کشاورزی برای تولید صرف شده، انرژی را هدر می‌دهد.
    وی در پاسخ به چرایی حضور زباله‌دزدها در برخی از محلات این منطقه باوجود جمع‌شدن نمکی‌های محلی نیز تصریح‌ می‌کند: این افراد در همه محلات مشهد وجود دارند؛ آن‌هم به این دلیل که هنوز بسیاری از افراد به تفکیک زباله روی نیاورده‌اند.
    ترشیزی ادامه‌ می‌دهد: با وجود آنکه آموزش‌هایی برای آشنایی شهروندان با شیوه‌های تفکیک زباله صورت گرفته است، همچنان بسیاری از مردم نه تنها با راه‌های درست تفکیک آشنا نیستند بلکه گاهی حتی نمی‌دانند کدام زباله‌ها را می‌توان تفکیک کرد و دوباره به چرخه بازگرداند.
    واحدهای اقامتی یکی از تولیدکنندگان اصلی زباله
    این مقام مسئول در ادامه صحبت‌هایش از نقش واحدهای اقامتی در روند تولید زباله این منطقه می‌گوید و تصریح‌ می‌کند: در حال‌ حاضر بیش‌ از 570 واحد اقامتی در محدوده منطقه 8 فعال‌اند که سهم بزرگی از تولید زباله را به خود اختصاص می‌دهند.
    وی اضافه‌ می‌کند: بر همین اساس ناحیه یک این منطقه در مجاورت حرم مطهر رضوی در ایام زائرپذیر که 5 ماه از سال را در برمی‌گیرد، در تولید روزانه زباله، بالاترین میزان آمار را دارد.
    وی در توضیح تقسیم‌بندی نواحی این منطقه، براساس میزان تولید زباله، بیان‌ می‌کند: در حال‌ حاضر ناحیه دو که محدوده‌های بهشتی، نامجو، کوهسنگی، خرمشهر، امام‌رضا(ع) و چند معبر دیگر را شامل می‌شود، بیشترین میزان تولید روزانه زباله را دارد.
    به گفته وی ناحیه دو70 درصد و ناحیه یک30 درصد از کل زباله روزانه این منطقه را تولید می‌کنند.
    جمع‌آوری 6 هزار سرجاور در روز
    رئیس اداره خدمات‌ شهری شهرداری منطقه 8 از به‌موقع زباله نگذاشتن مردم هم گله می‌کند و می‌گوید: در راستای نظافت شهری و کاهش هزینه‌ها این منطقه با اجرای طرح‌های مختلف به‌دنبال این است که میزان ماندگاری زباله در معابر را کاهش دهد.
    وی ادامه می‌دهد: یکی از این طرح‌ها نصب بنرهای اطلاع‌رسانی ساعت‌های دقیق جمع‌آوری زباله است؛ اما متأسفانه تعدادی از شهروندان اهمیت نمی‌دهند.
    به گفته وی این بنرها به‌صورت دوره‌ای در خیابان‌های اصلی نصب می‌شود؛ با این محور که شهروندان ساعت 9 شب زباله‌هایشان را بیرون بگذارند.
    ترشیزی اضافه‌ می‌کند: همچنین 265 باکس زباله گالوانیزه در معابر این منطقه جاگذاری شده‌ است تا پاکبان‌ها سرجاروهای خودشان را بریزند، اما متأسفانه خیلی از اوقات می‌بینیم که شهروندان زباله‌هایشان را سر ساعت، دم در نمی‌گذارند و می‌اندازند داخل این باکس‌ها. 

    تعداد بازدید: 40
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر