اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 122
    کد: 32262
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
    نقش زیبایی بر پیاده‌روهای مشهد

    پیاده‌روی خیابان امام خمینی (ره) بهسازی می‌شود؛

    آغاز اجرای عملیات عظیم عمرانی پیاده رو سازی خیابان امام خمینی در شهرداری منطقه 8
    پیاده‌روی خیابان امام خمینی (ره) بهسازی می‌شود؛

    از مسافرخانه که بیرون می‌آید هنوز چند قدمی نرفته ‌است که پایش در چاله‌ای می‌چرخد. کمی آنطرفتر تکه سنگی به پاشنه پایش گیر می‌کند و کله پا می‌شود. با حالت عصبانیت و البته کمی خجالت خودش را جمع و جور می‌کند و با نگاهی به اطراف می‌گوید"با این چاله چوله‌های وسط شهر روی زمین خدا هم نمیتوان درست راه رفت"
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، از این دست صحنه‌ها بارها و بارها پیش چشمان ما اتفاق افتاده است و حتی شاید ذره‌ای ما را آزار ‌دهد که چرا وسط یک شهر که الان دیگر تکنولوژی و پیشرفت جز جدایی ناپذیر و یار همیشگی اوست، سهم عابران باید دست و پنجه نرم کردن با پیاده‌روهای چهل تکه شهر باشد.
    این مشکل زمانی رنگ اهمیت بیشتری به خود می‌گیرد که در شهر بزرگی مثل مشهد که سالیانه پذیرای زائران زیادی است خیابان‌ها و معابری وجود داشته باشد که از نبود پیاده‌روهایی زیبا، استاندارد و در خور شان زائران امام رضا(ع) رنج می‌برد
    اما چند وقتی است این صحنه‌های آزار دهنده در مشهد نه تنها برای عابران پیاده‌ سالم، بلکه برای معلولان نیز رو به فراموشی است.
    از چند سال گذشته که بهسازی پیاده‌روهای مشهد آغاز شد، سهم نارضایتی مردم در بخش‌های مختلف شهر کاهش پیدا کرد و حتی این اقدام شهرداری تحسین زائران حرم امام رضا(ع) را نیز به همراه داشته است.
    نهضت پیاده‌روسازی خیابان‌های مشهد از چند سال گذشته در این شهر آغاز شده و این اقدام توانسته زیبایی بصری مشهد را که پیشانی شهرهای ایران است دوچندان کند.
    در ادامه این نهضت، پیاده‌روسازی خیابان امام خمینی(ره) که یکی از خیابان‌های اصلی مرکز شهر مشهد محسوب می‌شود و روزانه حجم زیادی از عابران پیاده به خصوص زائران حرم مطهر رضوی در آن تردد دارند در دستور کار مدیریت شهری مشهد قرار گرفت تا در کنار افرایش زیبایی بصری، مشهد بیش از پیش به شهری شایسته و درخور شان زائران و مجاوران تبدیل شود.
    مشهد زیبا باشد برای ما افتخار بزرگی است
    یکی از مغازه‌داران خیابان امام خمینی(ره) در این خصوص می‌گوید: من و هر مغازه‌داری که در این خیابان کسب روزی می‌کنیم وقتی اطراف محل کارمان زیبا و تمیز باشد به طبع لذت می‌بریم.
    وی ادامه می‌دهد: همچنین وقتی شهر مشهد زیبا باشد و یک زائر و مسافر از آن لذت ببرد برای ما افتخار است.
    این مغازه‌دار یکی از مشکلات ایجاد شده در این خیابان به واسطه عدم بهسازی پیاده‌روها را کنده کاری‌های متعدد می‌داند و ادامه می‌دهد: وقتی پیاده‌رو بهسازی نشده باشد شرکت‌های خدماتی مانند آب و برق و ... هر چند روز یک بار به بهانه‌های مختلف اقدام به کنده‌کاری می‌کنند که این خود مشکلات زیادی را برای ما به وجود می‌آورد که کوچکترین آن آلودگی است؛ حتی بارها دیده شده شرکت‌های خدماتی در پیاده‌روهای بهسازی شده هم اقدام به کنده‌کاری می‌کنند.
    وی می‌گوید: خوشبختانه شهرداری مشهد از چند سال گذشته به طور جدی به مقوله بهسازی پیاده‌روهای شهر پرداخته و بسیاری از نقاط شهر مشهد از این منظر زیبا شده است.
    این شهروند تصریح می‌کند: زمانی که پیاده‌روهای شهر و از جمله این خیابان که در آن رفت و آمد به نسبت دیگر نقاط شهر زیادتر است بهسازی شود دید بصری شهر نیز زیباتر خواهد شد.
    پیاده‌رو باید محلی امن برای عابران باشد
    خانم زائری که به گفته خودش 3 روزی است در مشهد اقامت دارد، تصریح می‌کند: برای چهارمین بار است که به شهر مشهد سفر می‌کنم و هر چند که با هر بار سفر به مشهد تفاوت‌ها و پیشرفت‌های زیادتری در این شهر می‌بینم.
    وی می‌گوید: زمانی که به عنوان مثال پیاده‌روی یک خیابان زیبا باشد و ورودی‌های آن مانع نصب شود دیگر هیچ موتورسواری امکان تردد در آن را ندارد و امنیت جانی ما نیز افزایش پیدا می‌کند.
    این زائر اذعان می‌کند: پیاده‌رو محل امن تردد عابران پیاده است اما زمانی که امکان عبور موتور در آن وجود دارد ما عابران پیاده استرس داریم
    به زیباسازی خیابان‌های مرکزی مشهد توجه شود
    آقای مسافر دیگری که به همراه خانواده خود به مشهد سفر کرده است نیز می‌گوید: به نظر من معابری که بیشتر در دید زائران و مسافران است باید زیباسازی شود.
    وی ادامه می‌دهد: یکی از بخش‌های شهر که باید به آن توجه شود پیاده‌روهای آن است چرا که به هر حال تعداد عابران پیاده بیشتر از خودور است.
    این زائر تصریح می‌کند: همچنین باید توجه شود پیاده‌روهای شهر برای تردد ناتوانان جسمی، معلولان و جانبازان بهسازی شود تا تردد راحت و آسان برای این عزیزان فراهم شود.
    وی ادامه می‌دهد: البته بسیاری از پیاده‌روهای شهر مشهد در حال حاضر بهسازی شده است که این خود جای تقدیر از شهرداری این شهر دارد.
    این زائر امام رضا(ع) بیان می‌کند: در کنار اینکه مشهد پیاده‌روهای زیبا و بهسازی شده زیادی دارد امکانات مناسب‌تری را نیز برای زائران فراهم کرده است که خط BRT یکی از این امکانات است و از طریق آن سریع و راحت به حرم مطهر رضوی دسترسی پیدا می‌کنیم.
    وی می‌گوید: شهر مشهد از منظر زیبایی به نظر من یکی از زیباترین شهرهای مشهد است، مخصوصا اینکه حال و حوای این شهر در ایام خاص مانند عید نوروز، اعیاد مسلمانان و ... تغییر مثبتی می‌کند.
    کاهش ترافیک شهر با بهسازی پیاده‌روها
    اما عضو شورای شهر مشهد با تاکید بر زیباسازی معابر منتهی به حرم مطهر رضوی و هسته مرکزی مشهد می‌گوید: یکی از دغدغه‌های شورای شهر مشهد توجه به زیباسازی هسته مرکزی و معابر منتهی به حرم مطهر است که در این راستا شورا در حال بررسی وضعیت فعلی است.
    خلیل موحدی محصل به اهمیت پیاده‌روسازی معابر مشهد به عنوان یکی از راهکارهای افزایش زیبایی بصری شهر اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: زمانی که پیاده‌روهای سطح شهر زیبا و بدون مانع باشد در کنار اینکه زیبایی بصری افزایش پیدا ‌می‌کند، شهروندان به استفاده کمتر از وسایل نقلیه شخصی ترغیب می‌شوند و این خود کاهش بار ترافیکی به خصوص در هسته مرکزی شهر را به دنبال دارد.
    وی بیان می‌کند: اما اگر پیاده‌روها نازیبا باشد و خود به مانعی برای تردد آسان تبدیل شود، شهروندان و عابران پیاده ترجیح می‌دهند از خودرو استفاده کنند و این خود در کنار افزایش ترافیک، آلودگی هوا را نیز دو چندان می‌کند.
    عضو کمیسیون فنی و عمران شورای اسلام شهر مشهد خاطرنشان می‌کند: همچنین باید سطح شهر مشهد برای تردد آسان معلولان و جانباز بهسازی شود که بهسازی پیاده‌روه و مناسب سازی آن یکی از مهم‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شود.
    بهسازی پیاده‌روهای محور امام خمینی(ره) تا شش ماه آینده
    اما زمانی که به دنبال یافتن پاسخی برای مشکلات موجود درخیابان امام خمینی(ره) به سراغ معاون اجرایی منطقه 8 مشهد رفتیم وی از آغاز پروژه پیاده‌روسازی این خیابان خبر داد.
    محسن کوشا بیان می‌کند: با توجه به وجود مشکلات ترددی در خیابان امام خمینی(ره) و با توجه به اینکه این خیابان یکی از خیابان‌های اصلی مشهد محسوب می‌شود پروژه اصلاح و بهسازی پیاده‌روهای آن آغاز شده است.
    وی ادامه می‌دهد: این پروژه در مساحتی بالغ بر 45 هزار مترمربع در دو فاز با اعتباری بالغ بر5 میلیارد ریال اجرا می‌شود.
    معاون اجرایی منطقه 8 مشهد در خصوص زمان اتمام این پروژه می‌گوید: پروژه پیاده‌روسازی محور امام خمینی(ره) دربازه زمانی شش ماهه به اتمام می‌رسد
    کوشا بهبود سیما، منظر و افزایش زیبایی بصری شهر و معابر هسته اصلی پایتخت معنوی ایران، حفظ و ارتقاء هویت شهری ، تسهیل حرکت عابران و بهبود عبور و مرور و اصلاح رفتار ترافیکی مردم را از اهداف اجرای این پروژه عنوان می‌کند.
    معاون اجرایی منطقه 8 مشهد اضافه می‌کند: در اثر اجرای این پروژه فرصت‌هایی ایجاد می‌شود که از جمله آن می‌توان به بازسازی کانال جمع آوری آب‌های سطحی، بازپیرایی و ارتقاء سطح فضای سبز این محور، اصلاح و ترمیم تاسیسات فرعی، اجرای شبکه آبیاری مکانیکی خیابان امام خمینی، افزایش طول عمر پیاده‌رو، ایجاد تسهیلات لازم برای عبور و مرور و افراد کم توان با احداث مسیرهای ویژه ویلچر و افراد نابینا و... اشاره کرد.
     

    تعداد بازدید: 122
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر