اوقات شرعی
     
   • پروژه ممیزی املاک محدوده شهرداری منطقه هشت

     

     

     
    زمینه های قانونی
    ممیـزی اراضـی یعنـی طبقه بندی و برداشت اطلاعـات از فضاهایی که به نحوی کاربری دارند. بر اساس قانون نوسازی و عمران شهری، شهرداری موظف است نسبت به تأمین نیازمندی های شهری اعم از احداث و اصلاح و ‌توسعه معابر، ایجاد پارک ها، پارکینگ ها (‌توقفگاهها) و میدان ها، حفظ و نگهداری پارک ها و باغ های عمومی موجود، تأسیسات مورد نیاز ‌عمومی، نوسازی محلات و مراقبت در رشد متناسب و موزون شهر اقدام نماید. از طرف دیگر، در منشور حقوق و مسئولیت های شهرنشینی مشهد چنین آمده است:
    - شهرنشینان مشهدی موظف‌اند به‌گونه‌ای فعال و اثرگذار در راستای حفظ و حراست از اموال، منافع و مصالح عمومی شهر در چارچوب های قانونی تلاش و اقدام نمایند.
    - مدیریت شهری موظف است زمینه های لازم را به منظور پاسخگویی به نیازهای مادی و معنوی و تامین رفاه عمومی شهرنشینان در راستای رشد و تعالی آن ها فراهم آورد.

    به این منظور، شهرداری مشهد قصد دارد نسبت به بروزرسانی ممیزی املاک و اصناف در منطقه 8 شهر اقدام نماید. این ممیزی که با همکاری و همراهی کلیه شهرنشینان (وفق تبصره 3 ماده 4 قانون نوسازی) صورت می گیرد، زمینه توسعه و عمران منطقه هشت و تامین نیازمندی های عمومی منطقه در نوسازی محلات شهر را فراهم می آورد.

     

     

    اهمیت موضوع

     شهرداری به عنوان متولی اصلی شهر در زمینه نوسازی و بهسازی به استناد قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 می تواند نقش کلیدی در ایجاد بانک اطلاعات شهر داشته باشند. یکی از مهمترین بانک های اطلاعاتی، بانک اطلاعات املاک است که برای دست یافتن به این مهم بایستی بازدید میدانی صورت گیرد و اطلاعات مربوط به املاک در فرم های خاصی که برای این منظور تهیه شده اند ثبت گردد. به همین منظور و با هدف هدایت مناسب و موثر ممیزی، فرم ها و دستورالعمل های ثبت و گردآوری اطلاعات تهیه شده تا ضمن تسهیل و تدقیق فرایند ممیزی، زمینه درک واحد و ارتباط موثر با شهرنشینان توسط همه ممیزیان در زمان بازدید فراهم کردد.

     

    1.معرفی پروژه
     پروژه ممیزی املاک و اصناف منطفه هشت، به کارفرمایی معاونت مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد و توسط موسسه تحقیقات آموزش شهرداری ها در حال انجام است. در این ممیزی، اطلاعات وضع موجود مطابق با فرم های طراحی شده، با مراجعه حضوری ممیزان در محل املاک و اصناف تکمیل شده و سپس با ورود اطلاعات در سامانه ممیزی، بستر بانک اطلاعات مکان مرجع شهر را ایجاد می نماید. در نهایت، اطلاعات گردآوری شده  که با سوابق بایگانی موجود در شهرداری ترکیب شده است، در قالب فیش های ممیزی به منظور کنترل و تایید نهایی به درب منازل و واحدهای صنفی ارسال خواهد شد.
     به این ترتیب، تهیه اطلاعات رقومی، ممیزی اصناف، ممیزی املاک و ممیزی بایگانی چهار گروه اصلی اجرایی سازی پروژه ممیزی است است که به صورت موازی و همزمان تعریف و پیاده سازی خواهد شد.
       
    2.اهداف و کاربردها
    با توجه به اینکه ارایه خدمات وسیع و پیچیده، بدون داشتن اطلاعات جامع و به هنگام از محیط شهر امکان پذیر نبوده و از طرف دیگر تحقق شهر هوشمند و توسعه یافته بدون ساختار منظم درآمدی و پشتوانه‌ی مالی ممکن نیست، شهرداری ملزم به بروزرسانی اطلاعات اراضی و ساختمان ها از طریق ممیزی املاک و اصناف در منطقه هشت، است.

    این طرح علاوه بر این که می تواند در بخش های مختلف شهرداری خدمات گسترده ای به شهروندان ارائه کند، قابلیت دسترسی و استفاده از اطلاعات مکان-مبنای شهری را نیز در اختیار سایر نهادها و سازمان‌ها قرار خواهد داد. همچنین، سیستماتیک شدن نظارت و بروزرسانی اطلاعات مرتبط با املاک و ساختمان ها و خودکارسازی این سیستم ها را از جمله اهداف اجرای این طرح است. با این اقدام افزون بر آنکه در زمان و هزینه ها صرفه جویی می شود، امکان خطاهای انسانی نیز به حداقل ممکن رسیده و تعریف و تحصیل درآمدهای پایدار برای شهر نیز، فراهم خواهد شد .

     یکی از مهمترین دستاوردهای ایجاد بانک اطلاعاتی منظم، کارا و غنی ممیزی، کاهش هزینه‌های مربوط به طرح‌های مختلف شهری و افزایش راندمان و بهره وری طرح‌های مذکور و همچنین افزایش سطح رفاه و مشارکت شهروندان خواهد بود. بر اساس این طرح، امکان تحلیل املاک و ابنیه از نظر نوع ساختمان، سازه و قدمت آن، تحلیل مکان-مبنا از سرانه‌های فضای سبز، فرهنگی، تفریحی و ورزشی در شهر تسهیل شده و دستیابی به اطلاعات و محاسبات عوارض نوسازی و صنفی؛ ایجاد بستر مناسب در تسریع و آسان سازی امور شهرداری و ارایه خدمات جغرافیایی مربوط به سیستم یکپارچه شهرسازی، بهبود خواهد یافت.
      
    3.برنامه اجرایی
     با توجه به اهداف طرح و مکانیسم نحوه ورود به پروژه جهت گردآوری اطلاعات به روز از محیط شهری و بهره گیری از آن، برنامه اجرایی به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

     

    محدوده ممیزی
    محدوده پروژه حاضر، محدوده شهرداری منطقه هشت را به صورت کامل پوشش می دهد. در جدول و نقشه زیر، مرز محدوده به صورت کامل معرفی شده است:
     

    شمال

    میدان شهدا تا خیابان آیت الله شیرازی، خیابان شهید اندرزگو (خسروی نو)، میدان بیت المقدس

    جنوب

    بزرگراه شهید کلانتری، کمربندی 75متری جنوبی شهر مشهد، میدان جمهوری اسلامی

    شرق

    میدان بیت المقدس، خیابان امام رضا (ع)، میدان بسیج، پایانه مسافربری

    غرب

    میدان شهدا، خیابان دانشگاه، میدان دکتر شریعتی، خیابان کوهسنگی، میدان جمهوری اسلامی

     لازم به ذکر است محدوده شهرداری منطقه هشت به عنوان پایلوت اجرای این پروژه در نظر گرفته شده است و در ادامه، عملیات ممیزی برای کلیه مناطق شهری شهر مشهد اجرا خواهد شد.

     

     گروه های ممیزی

    مجری انجام پروژه موسسه تحقیقات، آموزش و مشاوره شهرداریهای خراسان رضوی می باشد که به منظور انجام عملیات میدانی پروژه و تامین نیروی ممیز، از خدمات شرکت نیک نگار آویژه استفاده می کند و تمام نیروهای ممیز، آموزش های لازم درخصوص برداشت اطلاعات را گذراندهاند. تمام نیروهای برداشتگر دارای کارت شناسایی بوده و از البسه با آرم متحدالشکل استفاده می نمایند. شهروندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و صحت سنجی هویت مراجعان، با شماره 31295199 تماس حاصل فرمایند.


    پرسشنامه و فرم ها
    در این پروژه اطلاعات مورد نیاز که مستقیما با مالکان و بهره برداران در ارتباط خواهد بود به صورت کلی شامل موارد زیراست:
     
    - اطلاعات مربوط به ملک: شامل موقعیت، مشخصات فیزیکی، مشخصات مالک و سوابق ملک
    - اطلاعات مربوط به ساختمان: شامل مشخصات فیزیکی ساختمان و کاربری های آن، مشخصات طبقات و امکانات آن و مشخصات اشتراکات
    - اطلاعات مربوط به آپارتمان: شامل آدرس و نحوه تماس با مالک یا بهره بردار، مشخصات فیزیکی و نوع بهره برداری، اطلاعات هویتی مالک و سهم مالکیت، مشخصات اسنادی، سوابق شهرسازی، اشتراکات
    اطلاعات مربوط به واحد شغلی: شامل آدرس و نحوه تماس با مالک یا بهره بردار، مشخصات فیزیکی واحد صنفی، مشخصات کاربری و نوع استفاده، مشخصات شغلی و مجوزات مربوطه، اطلاعات متصدی، امکانات، تاثیرات زیست محیطی و  تابلو واحدها
     
     
     
      
     
    زمان بندی
    اجرای پروژه ممیزی و برداشت های میدانی از اواسط مهرماه سال جاری آغاز می گردد و تا اواخر خرداد ماه 1399به طول خواهد انجامید. در طول این فرآیند، اطلاعات مربوط به واحدها در قالب برگه های تشخیص، جهت صحت سنجی برای مالکان ارسال می شود و در صورت هرگونه اظهار نظر در این خصوص، می بایست مراتب را به واحد ممیزی مستقر در شهرداری منطقه اعلام نمایند.

     

    تعداد بازدید :478
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: