فهرست طبقات
سه شنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ۷۵۴
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
فرهنگ سازی راهکار مدیریت شهری  در کنترل و کاهش آلودگی هوا

فرهنگ سازی راهکار مدیریت شهری در کنترل و کاهش آلودگی هوا

افزایش کیفیت حمل و نقل عمومی، خصوصی سازی و توسعه حمل ونقل ریلی و فرهنگ سازی عوامل موثر در کنترل و کاهش آلودگی هوا

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 8 :
با هدف ارتقای فرهنگ عمومی و ترویج رفتارهای مبتنی بر پیشگیری از آلودگی هوا نشست تخصصی شورای بهداشت شهرداری منطقه 8 تحت عنوان الودگی هوا و هوای پاک تشکیل جلسه داد.
در راستای فرهنگ سازی و توجه آحاد جامعه به مقوله هوای پاک روز 29 دی ماه به عنوان روز ملی هوای پاک نام گذاری شده است و نظر به لزوم فرهنگ سازی و تدوین برنامه هایی برای حفظ محیط زیست توسط دستگاه های مسئول از جمله آموزش و پرورش، محیط زیست ، هواشناسی ، مراکزبهداشت و .اموزش پزشکی ونیز شهرداری ها ضروری است اقداماتی در جهت ارتقاء فرهنگ عمومی و مدیریت هوای پاک صورت پذیرد و این مهم از طریق آموزش‌های چهره به چهره، اطلاع رسانی محیطی و درج در رسانه‌های مکتوب و صدا و سیما انجام خواهد گردید.
سرپرست شهرداری منطقه هشت در نشست تخصصی شورای بهداشت مطرح نمود : پدیده آلودگی هوا نیز یکی از ره‌آوردهای توسعه صنعتی است که با افزایش جمعیت، گسترش شهرنشینی و مصرف بیشتر سوخت‌های فسیلی، روز به روز بر شدت آن افزوده می‌شود.
مهندس کوثری سرپرست شهرداری منطقه 8 با اشاره به ضرورت تعامل و همکاری شهروندان در کنترل معضل آلودگی هوا افزود : ارتقای فرهنگ عمومی امری اجتناب ناپذیر است و باید فعالیت های آموزشی در راستای ترغیب افکار عمومی برای کاهش آلودگی هوا انجام شود وی در این خصوص بیان نمود : فرهنگ سازی و ترویج رفتارهای مبتنی بر پیشگیری از آلوده کردن محیط در میان قشرهای جامعه باید در دستور کار نهادهای آموزشی و فرهنگ ساز قرار گیرد.
مهندس کوثری در ادامه گفت: شهرداری با در اختیار داشتن استانداردهای مصوب آلایندگی هوا در بخش مشاغل مزاحم می‌تواند با جلوگیری از ایجاد، اخطار به رفع آلودگی، تعطیلی ، تخریب و انتقال مشاغل آلاینده هوا اقدام نماید. در این جلسه که معاون اداره هواشناسی جناب مهندس دوست محمدی هم بعنوان میهمان ویژه حضور داشتند به بیان توضیحاتی در خصوص وضعیت جغرافیایی ،درجه آلودگی و نقطه بحران ونیز میزان بارندگی شهر مشهد پرداختند .
مهندس کوثری در ادامه افزود: شهرداری ها ؛ صنایع و کارگاه های تولیدی ؛ ناوگان حمل و نقل عمومی و ... بیش‌ترین و مهم‌ترین وظیفه اجرایی را در این رابطه در سطح شهرمی توانند داشته باشند اما مسئول مرکز سنجش آلودگی هوا در بحث آلاینده‌های هوا و اعلام عمومی و آگاهی سازی در این خصوص ، سازمان محیط‌زیست می‌باشند.
مهندس کوثری در پایان با اشاره به اینکه آلودگی هوا یکی از مهم‌ترین معضلات زیست محیطی در زندگی شهرنشینی امروز است که همواره کانون توجه مسئولان شهری و زیست محیطی بوده است اظهار داشت : توجه به افزایش کیفیت حمل و نقل عمومی، خصوصی سازی و توسعه حمل ونقل ریلی از جمله راهکارهای های مدیریت شهری جهت کنترل و کاهش آلودگی هوای کلان شهر مشهد میباشد .