اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 252
    کد: 112954
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۹/۰۴
    شاخص‌های امنیت در بوستان کوهسنگی بین 7 بوستان بزرگ دیگر شهر رکورد زد.

    تلفیق هنر و طبیعت در امن‌ترین پارک مشهد

    طرح بزرگ توسعه مجموعه تفریحی گردشگری کوهسنگی در حالی در حال انجام است که هم‌اکنون این مجموعه در مجاورت بافت شهری قرار گرفته است و بخشی از جاده کمربندی مشهد که جاده آسیایی نیز نامیده می‌شود، از کنار اراضی آن می‌گذرد.
    تلفیق هنر و طبیعت در امن‌ترین پارک مشهد

    کوهسنگی یکی از قدیمی‌ترین و خاطره‌انگیزترین گردشگاه‌های مشهد است که به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می‌شود و در کنار رشته کوه‌های جنوبی مشهد واقع شده است. این تفرجگاه زیبای شهر مشهد در تابستان با پذیرش حجم انبوه گردشگر، پس از حرم مطهر و آرامگاه فردوسی، بیشترین میزان حضور مسافر و گردشگر را دارد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، این مجموعه تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است و ساختمان موزه بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او، از سنگ‌های سخت گرانیت کوه‌سنگی انتخاب شد.
    این مکان تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی از قبیل کوه‌های سهل‌الصعود، باغ‌های سرسبز، چشم‌اندازهای طبیعی، رودخانه‌ها و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود. در این زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی از قبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و در سال ۱۳۱۸ شمسی با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمان‌ها و جدول‌کشی خیابان‌ها و نرده‌کشی و گل‌کاری به صورت پارک طبیعی درآمد. همچنین شهردار وقت شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در درب ورودی نصب گردید. در سال ۱۳۴۰ شمسی با گسترش شهر مشهد، کوه‌سنگی از طریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوهسنگی، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود و امتداد آن تا راه‌آهن مشهد ادامه داشت.
    بوستان کوهسنگی، اولین گزینه تفریح برای خانواده‌های مشهدی
    طرح بزرگ توسعه مجموعه تفریحی گردشگری کوهسنگی در حالی در حال انجام است که هم‌اکنون این مجموعه در مجاورت بافت شهری قرار گرفته است و بخشی از جاده کمربندی مشهد که جاده آسیایی نیز نامیده می‌شود، از کنار اراضی آن می‌گذرد. همه این موارد که گفته شد، سبب شده این بوستان مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان به ویژه خانواده‌های مشهدی در آن محیط باشد. در واقع امنیت خاطر، زیبایی تلفیق شده فضای اطراف و محیط دلنشین از جمله عواملی است که سبب شده بوستان کوهسنگی میزبان خانواده‌های مشهدی در تعطیلات و ایام هفته باشد.
    شهردار منطقه 8 مشهد نیز در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تایید این موضوع، می‌گوید: احساس امنیت اولین موضوعی است که سبب می‌شود خانواده‌های مشهدی و زائران، این پارک را به عنوان اولین گزینه گذران اوقات فراغت انتخاب کنند.
    سید ابراهیم علیزاده در خصوص اتخاذ تهمیداتی که منجر به افزایش احساس امنیت در پارک می‌شود، این‌گونه توضیح می‌دهد: 100 نفر نیروی انتظامات در پارک مشغول به فعالیت هستند که آموزش‌های لازم را دریافت کرده تا در هنگام بروز ناهنجاری‌های اجتماعی یا بداخلاقی وارد عمل شوند.
    پارک کوهسنگی به روایت آمار و ارقام
    وی به بررسی شاخص احساس امنیت در بین پارک‌های مهم شهر اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: این شاخص‌ها در بین پارک‌های کوهسنگی، بهار، کمپ غدیر، وکیل‌آباد، طرق، ملت، خورشید و ریحانه بررسی شده و پارک کوهسنگی با 55.33 درصد بیشترین شاخص احساس امنیت را از آن خود کرده است.
    شهردار منطقه 8 مشهد عنوان می‌کند: از دیگر شاخص‌های مورد بررسی در پارک‌های یاد شده موضوع آسیب‌های اجتماعی مانند توزیع یا مصرف مواد مخدر بود که بوستان کوهسنگی در بین 8 پارک بزرگ مشهد کمترین میزان آسیب‌پذیری را داشت.
    علیزاده از دیگر شاخص‌های امنیت به موضوع درگیری فیزیکی اشاره کرده و بیان می‌کند: در این شاخص نیز بوستان کوهسنگی بین 7 پارک دیگر بهار، کمپ غدیر، وکیل‌آباد، طرق، ملت، خورشید و ریحانه با 16 درصد کمترین درصد درگیری فیزیکی را دارد.
    وی اضافه می‌کند: شاخص‌های دیگری مانند وجود امنیت برای دختران و زنان در پارک‌ها مورد بررسی قرار گرفته است که بوستان کوهسنگی در بین پارک‌های بهار، کمپ غدیر، وکیل‌آباد، طرق، ملت، خورشید و ریحانه دارای بیشترین میزان امنیت لازم برای حضور دختران و زنان است.
    شهردار منطقه 8 مشهد ادامه می‌دهد: در بحث دزدی و زورگیری نیز بوستان کوهسنگی کمترین شاخص ممکن را در بین سایر پارک‌های بزرگ مشهد کسب کرده است.
    علیزاده می‌گوید: شاخص رضایت از امکانات و فضای پارک نیز در 8 پارک یاد شده مورد بررسی قرار گرفت که پارک کوهسنگی با 69.90 درصد بیشترین میزان رضایت‌مندی از امکانات و فضای پارک را به خود اختصاص داده است.
    500 گونه پرنده‌ اهدایی از سوی شهروندان
    مدیر مجتمع فرهنگی تفریحی کوهسنگی به اقداماتی که در راستای زیباسازی محیط این بوستان انجام شده اشاره کرده و می‌گوید: خانه پرندگان ابتکاری بود که با اعتبار کم ایجاد شد. در این خانه‌ 400 تا 500 گونه پرنده نگهداری می‌شود که همگی اهدا شده از سوی شهروندان است.
    هاشم دائمی عنوان می‌کند: با ایجاد این خانه‌ها به دنبال ایجاد مشارکت مردم و افزایش حس تعلق شهروندان هستیم.
    وی آرایش خاص پرچین‌ها و فضای سبز را از جلوه‌های زیبایی بخش محیط پارک دانسته و می‌گوید: پرچین‌ها به گونه‌ای آرایش داده شده که دید افزایش یابد. ضمن اینکه دوربین‌هایی در سطح پارک تعبیه شده که همه نقاط کور را پوشش می‌دهد و سرکشی‌های مستمر نگهبانان پارک برای افزایش ایمنی در جریان است. همچنین برای حفظ نشاط و شادابی در برخی فصول، آواز پرندگان در محیط پارک طنین‌انداز می‌شود.
    مدیر مجتمع فرهنگی تفریحی کوهسنگی به فعالیت 250 نفر نیروی باغبانی، خدماتی و ناظر در این پارک اشاره کرده و اضافه می‌کند: 7 ست وسایل بدنسازی شهروندان و معلولان و 2 مجموعه بازی کودکان به وسعت 4 هزار مترمربع از دیگر امکانات موجود در این پارک است.
    وی راه‌اندازی غرفه دائمی سلامت سالمندان را در این بوستان از اقدامات مهم صورت گرفته خوانده و بیان می‌کند: بررسی مشکلات مرتبط با بهداشت و سلامت سالمندان در این غرفه صورت می‌گیرد. همچنین گروه‌های ان.ای یا انجمن معتادان گمنام نیز در این بوستان جمع می‌شوند و مورد حمایت قرار می‌گیرند.
    نمایش 60 شغل خانگی در غرفه دائمی فروش صنایع دستی
    مدیر مجتمع فرهنگی تفریحی کوهسنگی با اشاره به افتتاح بزرگترین موزه بزرگ خراسان در این بوستان، اظهار می‌کند: در این موزه آثار باستانی به قدمت 8 هزار سال قبل از میلاد نیز به نمایش عموم درآمده است.
    دائمی ادامه می‌دهد: رستوران غذاهای دریایی، اسکله قایقرانی، قطار تفریحی گردشگری و... نیز پروژه‌هایی است که در آینده راه‌اندازی خواهد شد.
    وی به راه‌اندازی نمایشگاه هفته دفاع مقدس در شهریورماه در این بوستان اشاره کرده و اضافه می‌کند: باغ موزه دفاع مقدس نیز در سایت جنوبی بوستان کوهسنگی نیز در دست احداث قرار دارد.
    مدیر مجتمع فرهنگی تفریحی کوهسنگی برپایی غرفه دائمی فروش صنابع دستی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این پارک خوانده و می‌گوید: 200 خانوار تحت پوشش قرار گرفتند و محصولات 60 شغل از مشاغل خانگی در معرض نمایش عموم قرار دارد.

    تعداد بازدید: 252
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر