اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی شهرداری منطقه هشت
    تعداد بازدید: 368
    کد: 138246
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
    با رونمایی از جدیدترین اثر مجسمه ساز مشهدی در منطقه هشت صورت پذیرفت :

    نصب المان خواجه نصیر الدین طوسی در بوستان باغ ملی مشهد

    جانمایی المان خواجه نصیر الدین طوسی در ورودی بوستان باغ ملی محله جنت شهرداری منطقه هشت
    نصب المان خواجه نصیر الدین طوسی در بوستان باغ ملی مشهد

     تازه‌ترین اثر‌ مجسمه‌ساز مشهدی در «باغ ملی» مشهد جای گرفت. محمدحسین مأموریان، که هنرمند جوان و کارآزموده هنر مجسمه‌سازی است، تجربه سال‌ها خلق آثار متفاوت را در کارنامه هنری خود دارد. او با خلق آثاری چون «خیام» در ابتدای بولوار «خیام» و «تختی» در میدان «تختی» و «میرزاکوچک‌خان» در میدانی به همین نام، این‌بار با ساخت مجسمه «خواجه نصیرالدین طوسی» در بافت قدیمی و کهن محله «جنت» اثری ماندگار به یادگار گذاشت. این هنرمند با خلق آثار هنری نشان داده است که با مفاخر ایران مأنوس است و به آن‌ها ارادت دارد.
    *زنده‌کردن مفاخر گمنام
    او در پاسخ به این سؤال که چرا از بین همه مفاخر، خواجه نصیرالدین را برای کار انتخاب کرده است می‌گوید: «مدت‌ها بود قصد داشتم روی اِلمانی با موضوع «مهندس» کار کنم که ارتباطی با تاریخ معماری سرزمینم داشته باشد و با‌توجه‌به شناختی که داشتم و پژوهش‌هایی که انجام دادم خواجه نصیرالدین بهترین گزینه در این‌باره بود؛ چون او در طوس به دنیا آمده و جزو مفاخر استان خراسان است و علاوه‌برآن شخصیت جامع و کاملی در باب انواع دانش دارد ولی تقریباً گمنام است. به‌نظرم رسید که این اثر می‌تواند برای هر بیننده‌ای هم جذاب باشد و هم سؤال‌برانگیز و اینکه وادارش کند به دنبال‌کردن زندگی‌نامه و افتخارات این دانشمند. پیش‌طرح‌هایی را آماده کرده بودم که از سر اتفاق وقتی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد پیشنهاد خلق همین اثر را داد، تردیدی در ساخت آن نکردم.».
    *استواری علم بر شانه‌های خواجه نصیر‌الدین
    مأموریان درمورد مراحل ساخت تندیس می‌گوید: «چون عادت دارم قبل از شروع کار تحقیقاتم را درمورد شخصیتی، که قرار است مجسمه‌اش را بسازم، کامل کنم مطالعه درمورد این شخصیت را شروع کردم .کار ساخت با کمک 5نفر و از اوایل تیرماه امسال شروع شد و این پروسه نزدیک به 4ماه زمان برد. پروژه‌هایی که بیشتر از سه‌متر ارتفاع دارند، به‌خاطر محدودیت‌های ترافیکی، اجازه حمل‌و‌نقل آن‌ها داده نمی‌شود؛ پس قطعات این مجسمه با ارتفاع 6متر و 20سانت به‌صورت تفکیک‌شده به «باغ ملی» انتقال داده شد و در این محل و در کنار تندیس‌های دیگر مونتاژ و وصل شد.
    مجسمه به شکلی ساخته شده که درحال‌ رصدکردن آسمان است و درطول کار برای تکمیل‌شدن آن یک سری اِلمان‌ها نظیر رصدخانه «مراغه»، ابزار منحصر‌به‌فردی چون «ذات‌الحلق*» به آن اضافه شد. علاوه‌بر این‌ها سردر دانشگاه تهران و نمادی از انرژی هسته‌ای به‌عنوان نمونه‌ای از دستاوردهای علمی به این تندیس اضافه شد تا نشان دهد افرادی چون خواجه نصیر‌الدین مسیر علمی را باز کرده‌اند و امروز علم بر شانه‌های او استوار است.».
    *دلبسته هویت تاریخی هستم
    هنرمند جوان و خلّاق مشهدی درباره اینکه چرا «باغ ملی» را برای جانمایی این تندیس انتخاب کرده است، می‌گوید: «من در بیمارستان «آریا» متولد شدم و درحقیقت اولین نفس‌کشیدنم در هوای این محله بوده است؛ علاوه‌براین خاطراتی که از کتاب‌فروشی آستان قدس رضوی، روبه‌روی «باغ ملی» دارم و بعد بازارچه سراب، که در دوران نوجوانی پاتوقی برای خرید ابزار هنری بوده است، و وجود ساختمان‌های کهن و قدیمی «بانک ملی» و «دارایی» و ... همه‌وهمه باعث شده بود که «باغ ملی» و این محدوده و بافت قدیمی آن حس‌وحال خاصی برایم داشته باشد. من به هویت تاریخی، عجیب دلبسته‌ام و به‌همین‌خاطر از حیت با وجود چندپیشنهاد (مثلا جلوِ دانشگاه فردوسی) که وسوسه‌ام می‌کرد، مطمئن شدم که جانمایی آن در «باغ ملی» مناسب‌ترین گزینه است.
    محل و جانمایی مجسمه که مشخص شد، برای رنگ‌آمیزی سعی داشتم رنگ آن با محیطی که قرار است در آن جانمایی شود، تناسب داشته باشد. همچنین هماهنگی با معماری و ساختمان‌های اطراف، که هنوز رنگ‌وبوی معماری گذشته‌مان را حفظ کرده بود، مدنظرم قرار داشت.».
    *انتقال مفاهیم با تندیس‌ها
    هنرمند مشهدی در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «امروز درکشورهای پیشرفته، مجسمه در شهرها جایگاه مناسبی دارند و مدیران شهری از آن برای انتقال مفاهیم مختلف استفاده می‌کنند. یکی از کارهای سال‌های اخیر استفاده از هنرهای تجسمی در معابر عمومی است که حتی اگر برای چندلحظه چشم را درگیر کند، می‌تواند تأثیر خود را داشته باشد. حالا فکر کنید این مفاخر شخصیت‌هایی چون خواجه نصیرالدین باشند که در ریاضیات، نجوم، فقه و همه علوم سرآمد است و عطش سیری‌ناپذیری برای آموختن داشته است و مهم‌تر از همه از خود ما خراسانی‌هاست.».
    *کهن‌ترین وسیله ستاره‌شناسی که با نام اسطرلاب کروی هم شناخته می‌شود. این وسیله ابتدا برای رصد آسمان و بعدها به‌عنوان وسیله‌ای آموزشی استفاده می‌شده است. ذات‌الحق مدلی از چهارچوب کره سماوی است که ناظر در مرکز آن قرار گرفته و دارای حلقه‌های ثابت و متحرک است.

    تعداد بازدید: 368
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر